Ogród Rezydencjonalny
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawa
Powierzchnia: 50 m2

Projekt ogrodu rezydencjonalnego obejmował stworzenie koncepcji nawierzchni podjazdu oraz zagospodarowania zieleni na całej działce. Naszym zamierzeniem było stworzenie formalnego ogrodu o charakterze rezydencjonalnym. Ogród przy domu zaprojektowany jest w stylu nowoczesnym, oparty na geometrycznych kształtach: łukach oraz prostokątach. Natomiast przy stawie kompozycja ogrodu jest układem swobodnym, ale zarazem uporządkowanym. 

Do nowoczesnej willi w Warszawie prowadzi nawierzchnia z dużych płyt granitowych w połączeniu z mniejszą kostką w kolorze naturalnego kamienia w odcieniach od szarości po piasek. Niedaleko wjazdu na posesje zaproponowano dodatkowe miejsca parkingowe dla gości, które zostały poprowadzone wzdłuż nasadzeń, a materiał na drogę wykonano z przepuszczalnej mieszanki Hansegrand. Eleganckie płyty z białego kamienia przy wejściu podkreślają wyjątkowość architektury. Wzdłuż ścieżki położono płytki i umieszczono zbiornik wodny z kaskadą wraz ze zwiewną roślinnością, co podkreśla hiszpański klimat domu. 

Ciekawymi akcentami tego warszawskiego ogrodu są rzeźby-figury szachowe oraz  inne elementy sztuki polskich i zagranicznych artystów.  Ogród podzielono na kilka stref o zróżnicowanej funkcjonalności. 

Kilkuhektarowy teren ogrodu we frontowej części ma piękny, duży trawnik oraz kilkadziesiąt większych drzew platanu, które tworzą aleję wzdłuż ścieżek. Jako urozmaicenie tej nizinnej powierzchni wykorzystaliśmy landart z nasadzeniami traw ozdobnych oraz roślin zimozielonych.

Idąc dalej, przechodzimy do kolejnej strefy wypoczynkowej przy tarasie, którą wykonaliśmy z płyt gresowych w połączeniu z drewnem. Taras jest umieszczony w części tylnej za domem, wokół niego postawiliśmy donice na podwyższeniu, które wypełnione są naturalistycznymi nasadzeniami. Głównym elementem dekoracyjnym jest ściana wodna ze zbiornikiem przez który można przejść za pomocą zanurzonej płyty ceramicznej. Zaletą takiego rozwiązania jest szum wody, który działa niezwykle uspokajająco. Jako akcenty całości wykorzystaliśmy donice w dużych rozmiarach i różnych kształtach, które rozmieściliśmy punktowo w całym ogrodzie. Są one wykonane z naturalnych materiałów i dopełniają je bardziej egzotyczne gatunki roślin, które na zimę są przenoszone w cieplejsze miejsce. 

Na otwartym terenie w pierwszej strefie wyodrębniono miejsce na ognisko umieszczone poniżej poziomu 0, które otoczono murkiem oporowym w formie koła. Wokół paleniska umieszczone są drewniane ławki, a obok płyty w trawniku prowadzą nas na pomost przy stawie. 

Jednym z ciekawych miejsc tego rezydencjonalnego ogrodu jest tajemniczy ogród umieszczony za żywopłotem z cisu. Wyodrębniono w tej strefie zewnętrzny ogród zimowy o konstrukcji aluminiowej w połączeniu ze szkłem stylizowana na wzór japońskiej architektury. Nowoczesna altana ma główną strefę wypoczynkową i widoczna jest poprzez ażurowe witryny. Znalazł się tu również zagajnik z brzóz, który wygląda pięknie o każdej porze roku. 

Kolejna atrakcyjna przestrzeń wypełniona została podwyższonymi rabatami ze stali corten w organicznych kształtach i wypełniona trawami ozdobnymi, bylinami oraz wielopniowymi drzewami. Donice cortenowskie podkreślają naturalistyczne nasadzenia. 

Kompozycja roślinna ogrodu oparta jest na gatunkach rodzimych. Występuje tu np. żywopłot z buka, który długo utrzymuje liście, a jesienią przebarwia się na żółto. Umieszczono również brzozy, jarząby, dęby, wierzby, olchy. Wśród bylin możemy znaleźć bodziszki, funkie, lawendy, rodgersje, liliowce, szałwie, jeżówki, irysy, żurawki, rozplenice, stipy, turzyce itp. W ukształtowaniu terenu wykorzystano naturalne spadki, a pośród tak różnorodnej roślinności wyznaczono ścieżki wzdłuż całego ogrodu w kształcie wstęg. 

Koncepcja projektowa ogrodu

2022