Ogród pozamiejski
Lokalizacja: Grabina
Powierzchnia: 6 000 m2

Ogród w stylu swobodnym, oparty na kołach i łukach mieści się na pięknym terenie w pobliżu jezior. Wykorzystaliśmy charakter tego miejsca w naturalistycznych rabatach. Kompozycja roślinna ogrodu oparta jest na gatunkach rodzimych. Występuje tu np. żywopłot z buka, który długo utrzymuje liście, a jesienią przebarwia się na żółto. Zaprojektowano również brzozy, jarząby, dęby.

Wśród bylin możemy znaleźć bodziszki, funkie, lawendy, rodgersje, liliowce czy bukszpany. Podjazd letniej willi jest wykonany z naturalnych materiałów: granitu, kamienia. Ścieżki wokół domu wykonano również z granitu, a w ogrodzie z większych kamiennych płyt oraz drewna.

Ogród podzielono na trzy strefy: reprezentacyjną, wypoczynkowo-sportową ze stawem kąpielowym oraz wypoczynkową z zagajnikiem brzóz oraz naturalistycznymi rabatami roślin. Centralne miejsce zajmuje staw kąpielowy do którego wpływa strumień wody wijący się od tarasu wypoczynkowego. Jest atrakcyjnym elementem zarówno pod względem estetycznym jak funkcjonalnym ponieważ jest naturalnym filtrem stawu. Podest łączy się z drewnianą ścieżką w kształcie łuku.

Plamy wielogatunkowych roślin tworzą kolejne wnętrza. Wykorzystaliśmy landart z nasadzeniami traw ozdobnych jako urozmaicenie tej nizinnej powierzchni. Pośród tak różnorodnej roślinności wyznaczono miejsce na ognisko z murkiem ozdobnym oraz drugi taras wypoczynkowy w strefie naturalistycznej.

Koncepcja projektowa ogrodu

2018