Ogród Na poziomach
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Powierzchnia: 2 000 m2

Projekt ogrodu przy nowoczesnej bryle w domu Floryda, który mieści się w podwarszawskiej miejscowości. Oparty na prostych liniach oraz podwyższonych rabatach. Wykorzystaliśmy różnicę terenu, aby dodać charakteru i dynamiki działce. Murki oporowe i donice na odmiennych poziomach tworzą wnętrza ogrodu, dzięki tej trójwymiarowości przestrzeni, optycznie powiększamy zieleń. Materiał elementów małej architektury to beton architektoniczny. Główna ścieżka do domu jak i tarasy ułożone są z dużych płyt betonowych, które tworzą również lewitujące schody na tarasie. Fragment tarasu wykonany jest z drewna kompozytowego Newtechwood. Część frontowa ogrodu ma charakter reprezentacyjny, piękny trawnik oraz donice z bujną roślinnością a wśród nich dużo odmian traw ozdobnych.

Przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjna mieści się w drugiej części ogrodu od strony tarasu. W pobliżu domu umieściliśmy jacuzzi, ogrodowe spa, gdzie można się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. To nie jedyny wodny element, wzdłuż rabaty zieleni wybudowana została ściana wodna ze zbiornikiem. Szum wody w ogrodzie stwarza korzystny mikroklimat i zwiększa atrakcyjność przestrzeni.

Wyróżniającym się elementem w tej części ogrodu jest nowoczesna altana pod zadaszeniem. W części budynku znajduje się pomieszczenie gospodarcze. Altana wyposażona w kuchnie zewnętrzną z grillem gazowym, zlewem, lodówką oraz płytą indukcyjną. Ogród przecina murek a za nim duża część trawnika oraz miejsce na ognisko z paleniskiem z cortenu. Część użytkowa w postaci donic na warzywa oraz krzewów owocowych znalazły się w górnym rogu działki.

Projekt ogrodu obejmował również projekt elewacji oraz ogrodzenia. Ogrodzenie kolorystycznie dopasowane jest do elewacji. Nad furtką i wiatą śmietnikową zaplanowano daszek w kolorze antracytowym podświetlone listwą led. Na elewacji wykorzystaliśmy płyty hpl w połączeniu z betonem architektonicznym. Głównym celem było podkreślenie nowoczesnej formy domu. Płyty z imitacją drewna tworzą ciepły i naturalny styl oraz nawiązują do architektury wnętrz. Najważniejsze cechy płyt hpl to odporność na działanie warunków atmosferycznych, nie odbarwia się, łatwy w utrzymaniu czystości.

Koncepcja projektowa ogrodu

2020