Ogród Leśny miejski
Lokalizacja: Ursynów, Warszawa
Powierzchnia: 3 000 m2

Projekt leśnego ogrodu miejskiego w Warszawie oparto na formach geometrycznych. Nawierzchnię podjazdu tworzą dwa rodzaje kostki betonowej: większe formaty 60 x 30 cm oraz mniejsza kostka w kolorze antracytowym Semmelrock. Podjazd od ścieżki oddzieliliśmy rabatą roślin z traw ozdobnych, dzięki czemu przysłoniło to wejście do domu i stało się ono bardziej prywatne. Wśród traw ozdobnych umieściliśmy duże donice o przekroju okręgu, w których ulokowaliśmy wielopienne drzewa. Ścieżka wzdłuż domu prowadzi na duży taras z kompozytu, z którego rozpościera się doskonały widok na las, który znajduje się w obrębie projektowanego terenu oraz na duży trawnik, wokół którego są naturalistyczne nasadzenia. Na wprost okien salonu przy tarasie umieszczono rabatę z elementem wodnym, który tworzy ściana wodna z efektowną sadzawką. Dopełnienie tarasu stanowi duża donica z rzeźbą z luster w kształcie sarny. 

Warszawski leśny ogród miejski wyposażony jest również w kuchnię zewnętrzną usytuowaną w nowoczesnej altanie, do której schodzi się z tarasu betonowymi płytami. W pobliżu altany stworzono miejsce na ognisko z siedziskiem, które umieściliśmy we wgłębniku. Schodzi się do niego po blokach schodowych, a ściany murków pokryto spiekiem kwarcowym. Przejście na drugą stronę ogrodu akcentuje duża donica z sosną. Istniejące drzewa zachowaliśmy, ponieważ tworzą szkielet ogrodu i wprowadzają wyjątkowy, leśny klimat w ogrodzie miejskim. Mimo nowoczesnej architektury i kształtów prostych ogrodu rośliny nawiązują do natury, występują tu m.in.: paprocie, rodgersje, funkie, hortensje, graby, cisy, laurowiśnie, suchodrzew, a także duże ilości traw ozdobnych. Kolory, które przeważają w tym ogrodzie to biel i odcienie zieleni.

Druga strona ogrodu to domek do zabawy dla dzieci oraz mniejszy taras na uprawianie jogi w głębi ogrodu. Część trawnikową przy tarasie zakończyliśmy murkiem, aby zniwelować różnicę wysokości od strony lasu. 

Jeśli chodzi o dobre zadaszenie tego leśnego ogrodu miejskiego, postawiliśmy na automatyczne rozwiązanie, które umożliwia jego rozłożenie za pomocą naciśnięcia przycisku pilota. Takie funkcjonalne zadaszenie ogrodu daje dodatkową przestrzeń na wypoczynek, obiad w ogrodzie, czy miejsce na poranne ćwiczenia. Chroni również zarówno przed słońcem, jak i deszczem. 

Przy nowoczesnym domu w podwarszawskiej miejscowości zaprojektowaliśmy również ogrodzenie, które chroni a zarówno, przenika przez ściany lasu. Nieszablonowe połączenie dwóch kolorów bieli i tynku betonowego nawiązują do elewacji domu. Część boczna wykonana jest z nowoczesnych pionowych lameli, dzięki odległości pomiędzy metalowymi słupkami nie tracimy widoku na sąsiedni las. Część tarasową ogrodu zasłoniliśmy murem betonowym od strony ogrodzenia. Wiatę śmietnikową oraz przejście do niej zasłonięto rabatą z roślinnością.  Całość spójnie ze sobą współgra dzięki wykorzystaniu podobnych materiałów.

Koncepcja projektowa ogrodu

2022