Zielone ściany
Ciągła rozbudowa miast przyczynia się do pojawiania nowych budynków, miejsc parkingowych czy galerii handlowych. Dzieje się to często kosztem utraty terenów zielonych, które pełnią bardzo ważne miejsca dla mieszkańców miast. Obszary te działają uspokajająco i są doskonałym obszarem do wypoczynku po ciężkim dniu w pracy. W odpowiedzi na powiększający się deficyt stref zielonych w miastach, rozpoczęto zagospodarowywanie przestrzeni pionowych.
Zielone ściany to określenie dotyczące zarówno pnączy, jak i rozwiązań instalowanych na specjalnych konstrukcjach. Te dwa rozwiązania różnią się od siebie dość znacząco. Pierwsze charakteryzuje się tym, że rośliny, które posadzone są w ziemi, pną się w górę, dzięki swoim naturalnym uwarunkowaniom. Jako podpory potrzebują tylko stelaża lub linek, które będą wspierały ich rozrost. Drugie rozwiązanie, które ma tworzyć pionowy ogród to bardziej skomplikowana konstrukcja i rozróżnić możemy kilka systemów ich tworzenia. Każda z metod tworzenia zielonej ściany musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim jest to system nawadniający, który zadba o podlewanie umieszczonych w ścianie roślin.
Dzięki systemowi połączonych ze sobą rurek nie trzeba martwić się o nawodnienie naszych roślin. System jest w pełni zautomatyzowany i kontroluje podlewanie. Należy jednak pamiętać o kwestii odizolowania konstrukcji od ściany materiałem wodoodpornym i zachowaniu kilku centymetrów przestrzeni w celu zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Kompozycje roślinne w formie zielonych ścian możemy także podzielić na sposób ich sadzenia. Wyróżniamy:
- system modułowy (panelowy)
- system filcowy
- system kontenerowy.
Płynącą ogromną zaletą zastosowania, któregoś z wyżej wymienionych systemów zakładania zielonej ściany jest natychmiastowość pożądanego efektu. Umieszczane zostają w nich rośliny odpowiednich rozmiarów, dzięki czemu zaraz po instalacji systemu otrzymujemy rezultat w postaci gotowej zielonej ściany.
Kolejny walor takiego rozwiązania to duża bioróżnorodność. W pionowym ogrodzie można zastosować wiele gatunków roślin, które pozwalają na utworzenie wielobarwnej kompozycji opierającej się nie tylko na kolorystyce kwiatów, ale również wielobarwności i różnorodnej fakturze liści.
Następna zaleta to możliwość stosowania systemu także we wnętrzach. Roślinność w pomieszczeniach doskonale działa na samopoczucie człowieka. Zieleń rzutuje na zwiększenie wilgotności, wpływa to na jonizację i nawilżenie powietrza. Jej brak zauważalny jest szczególnie zimą, gdzie w budynkach wynosi jedynie 30%, a powinien w granicach 40-60%. Przekłada się to na negatywne samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach o zmniejszonej wilgotności, co skutkuje bólami głowy czy podrażnieniem oczu.
Zastosowanie zieleni wewnątrz budynków niesie za sobą ogrom zalet, m.in. obniżenie poziomu hałasu, zmniejszenie stresu, wydajne relaksowanie. Zielone ściany są doskonałym elementem wystroju wnętrz, przykuwają uwagę, a przy tym pozytywnie wpływają na ludzi! Gwarantujemy, że nikt nie przejdzie koło nich obojętnie. Takie zielone rozwiązanie to ekologiczny i innowacyjny element, który może poprawić wizerunek firmy.
Ożywianie niekorzystnych przestrzeni to niewątpliwy walor stosowania „żyjących ścian” na zewnątrz. Zastosowanie jej w takich miejscach maskuje i chroni elewacje, a także zmniejsza wahanie temperatury, która wpływa negatywnie na jej strukturę. To także doskonała zapora od promieniowania ultrafioletowego oraz kwaśnych deszczy. Ściana budynku pokryta roślinnością nie stanowi atrakcyjnej powierzchni dla amatorów wykonujących „ścienne malowidła”. Uzupełnienie zniszczonych roślin to zdecydowanie tańsza metoda niż usuwanie niechcianych malowideł. Zastosowanie pnączy na ścianach budynku stanowi jego naturalną izolację. Przyczynia się to bezpośrednio do zmniejszenia energii przeznaczonej na ocieplenie zimą oraz klimatyzowanie latem.
http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/zielone-sciany-zmniejsza-zanieczyszczenie-powietrza
http://blog.gcl.com.pl/rodzaje-zielonych-scian/
https://www.verticalgardenpatrickblanc.com/dl/5415
http://zielenwewnetrzach.pl/blog/2015/08/29/funkcje-i-zalety-zyjacych-scian-zewnetrznych/