Jak urządzić mały ogród? Projekty ogrodów.

Jak urządzić mały ogród? Projekty ogrodów. Ogród przydomowy o niewielkim metrażu to wyzwanie zarówno dla inwestora jak i projektanta. Taka przestrzeń wymaga dobrego projektu. Ważne jest, aby nie przesycić miejsca funkcjami i roślinnością. Warto przemyśleć jakie zadania ma spełniać nasz ogród, czy ma znaleźć się w nim miejsce na ognisko, wypoczynek, czy ma w nim przeważać powierzchnia trawiasta.

Projekty ogrodów:  koncepcje zagospodarowania małego ogrodu. 3 warianty różniące się kształtem, doborem roślin i funkcjami.

Projekt ogrodu w Płocku

Jak urządzić mały ogród? Projekty ogrodów. Płock, Warszawa, Toruń, Włocławek. Układ ogrodu swobodny, plastyczne linie rabat tworzą naturalistyczny zakątek. Murki oporowe w ogrodzie powiększają optycznie działkę, tworząc wielopoziomowy ogród.

Projekt tarasu Płock

Projekt tarasu przy domku szeregowym. Taras drewniany z pergolą. Rabata żwirowa niedaleko tarasu wypełniona jest niskimi trawami i bylinami. Przedziela ogród raz z tarasem, dzieląc ogród na wnętrza ogrodowe. Na ścianie przy tarasie jest lustro ogrodowe, które stwarza iluzję niekończącego się ogrodu. Projekt ogrodu w Płocku zostanie zrealizowany na jesieni 2018 roku.

huśtawka w ogrodzie

Projekt geometryczny ogrodu - rzut z góry. Odwrócony ogród do domu, zwiększa przestrzeń trawiastą. Tworząc łatwy w pielęgnacji prostokąt. Huśtawka nie tylko dla dzieci, możemy stworzyć nowoczesną huśtawkę, która z łatwością wtopi się w otoczenie. Mała architektura w ogrodzie.

Wraz z architektem krajobrazu należy przedyskutować kwestie doboru roślin. Nadmierna ilość gatunków, może stwarzać wrażenie nieładu i optycznie zmniejszać ogród. Największe zadnie jakie stoi przed projektantem przy małej przestrzeni to sprawić, by optycznie ją powiększyć. Aby oszukać wzrok rośliny powinniśmy sadzić zgodnie z zasadą: te o większych liściach bliżej obserwatora/domu a te o mniejszych dalej, co sprawia, że wydają się one jeszcze dalej umiejscowione. Należy zwrócić też uwagę na barwę roślin, te o chłodnym niebieskim zabarwieniu sprawiają wrażenie, że są umieszczone dalej i są mniejsze, niż te o ciepłych kolorach.

Na małej przestrzeni powinniśmy unikać masywnego i wysokiego ogrodzenia. Jako „ścianę” wyznaczającą granicę działki najlepiej zastosować pnącze, które uzupełni tło dla reszty roślin. Innym pomysłem na powiększenie ogrodu jest umieszczenie w nim lustra. Przedmiot ten przeważnie kojarzony z wystrojem wnętrz z powodzeniem można stosować na zewnątrz. Podobnie jak w domu, lustro powiększa wnętrze, tak i w ogrodzie sprawi iż uzyskamy wrażenie dodatkowej przestrzeni. Odpowiednio umieszczone może być jednym z ciekawszych elementów ogrodu.

Taras z drewna kompozytowego.

Projekt nowoczesnego ogrodu.

Efekt głębi otrzymamy przez wprowadzanie pergoli lub tzw. „bramek”. Także płynne, obłe linie wyznaczające rabaty i ścieżki powiększają optycznie przestrzeń. W układzie małego ogrodu przydomowego ważne są detale. Sprawdzą się tam dobrze dobrane donice, rzeźby czy meble ogrodowe. Przy planowaniu roślin należy pamiętać jakie osiągną one rozmiary po 10-15 latach. Warto wybierać gatunki wolno rosnące. Należy ograniczyć liczbę drzew, aby uniknąć nadmiernego zacienienia co jest niekorzystne dla użytkownika ogrodu. Zaleca się unikania roślin ekspansywnych, które mogą zagłuszyć te wolniej rosnące.

Ogród z huśtawką.

Ogród z rabatą żwirową.

Jak urządzić mały ogród? Projekty ogrodów. Projekt małego ogrodu w Płocku zakłada aranżację przestrzeni o wielkości 285 m2. Ogród oparty jest na liniach prostych, przełamany łukami. Zaprojektowano tam drewniany taras znajdujący się w pobliżu budynku, gdzie umieszczono grill oraz stół z krzesłami. Dalszą przestrzeń podzielono. Wyznaczono miejsce na trawnik, ale też wydzielono miejsce na rabatę z otoczakami oraz przestrzeń na hamak. Ściany ogrodu tworzy żywopłot. Wśród roślinności znalazły się tam niskie drzewa i krzewy takie jak magnolia czy tawuła. Całość projektu dopełniają trawy ozdobne nadając przestrzeni lekkości i nowoczesności.

Taras drewniany z parasolem.

Jak urządzić mały ogród? Projekty ogrodów.

Taras przy domu

Projektowanie tarasów przy domu

Projekt 3d ogrodu w Płocku

Hamak w ogrodzie, wizualizacja ogrodu

 

Comments are closed.