Światło w ogrodzie – nocny seans oświetlenia ogrodu

Światło w ogrodzie - nocny seans oświetlenia ogrodu

Oświetlenie ogrodu stwarza nową odsłonę zielonego zakątka, w nocy ogród nabiera tajemniczości, światło podkreśla piękno krajobrazu. Wewnątrz domu posiadamy różnego rodzaju oświetlenie, podobnie jak wnętrze, również otoczenie domu potrzebuje doświetlania. Projektowanie ogrodów to również zaplanowanie oświetlenia ogrodu przez architekta krajobrazu, aby Inwestor mógł cieszyć się atrakcyjnością jego również po zmroku. 

Kule ledowe w ogrodzie

Oświetlenie nocne ogrodu w Płocku

Najczęściej ogród po zmierzchu oglądamy wyłącznie przez okno, jednak można przekształcić ciemny podjazd lub miejsce na tarasie czy w głębi ogrodu w oświetlone miejsce do wypoczynku w ciepłe letnie wieczory. Z drugiej strony, niewłaściwe zaplanowanie światła w ogrodzie może przytłoczyć albo okazać się jaskrawym paskudztwem 😉

Refektory ogrodowe delikatne oświetlenie

Oświetlenie altany w ogrodzie

Planując oświetlenie powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Po pierwsze wyznaczyć w których miejscach najczęściej spędzamy czas, które warto doświetlić. Jakie miejsca widzimy z okien domu np. z jadalni czy sypialni. Oświetlenie bliskiego otoczenia domu to również większe poczucie bezpieczeństwa, światło wzdłuż ścieżki czy blisko drzwi wejściowych nie stwarza problemów potknięcia, czy ułatwia otwieranie drzwi. Warto oświetlić ważne elementy budynku takiej jak numer domu, wejście, wjazd do garażu.

Projekt ogrodu warszawa

Światło w ogrodzie - nocny seans oświetlenia ogrodu

Czy są miejsca których oświetlenie będzie wpływało drażniąco na sąsiadów np. bliska odległość od okien sąsiada. Może wyjdźmy na spacer po zmroku, analizując czy w pobliżu nie ma wysokich lamp oraz jak wyglądają pobliskie oświetlone ogrody. Widząc różnice jesteśmy w stanie określić nasze upodobania, czy oświetlając elewację potrzebne jest nam oświetlenie ścieżki? Czy wystarczy nam delikatne oświetlenie roślin reflektorami czy potrzebujemy lamp na słupku. 

Projektowanie oświetlenia

Realizacja ogrodu w Płocku, gra światłem

Rodzaje oświetlenia ogrodu:

Tematyka ogrodu wciąż rozwija się w naszym kraju, również oświetlenie jest coraz atrakcyjniejsze. Wyróżniamy lampy ogrodowe ze względu na wielkość, kształt, kolorystykę. Lampy stojące wysokie, tzw. latarnie ogrodowe mają kilka metrów wysokości. Najczęściej spotykamy je w parku czy przestrzeni miejskiej. Odnalazłyby się również w dużych ogrodach jeżeli chcielibyśmy oświetlić większą przestrzeń. Jednak musimy uważać na ich dobór bo są mocnym akcentem w krajobrazie ze względu na swoje gabaryty.

Lampy stojące typowo ogrodowe nie przekraczają 1m wysokości, najczęściej spotykane to 50cm wysokości, jest to optymalny wymiar dla mniejszych ogrodów. Ładnie komponują się w ogrodzie, nie przytłaczają swoją wielkością. Głównie umieszczamy je wzdłuż ścieżek podjazdów. Strumień światła powinien być skierowany w dół aby uniknąć oślepienia.

Mały ogród ze światłem

Podświetlenie ściany wodnej w ogrodzie

 

Reflektory oświetleniowe czy lampy najazdowe umieszczane są bezpośrednio w podłożu, aby nie utrudniały komunikacji i prac pielęgnacyjnych. Reflektory umieszcza najczęściej się w rabatach roślin, aby ciekawie podświetlały drzewa lub inne kompozycje roślinne. Zabawa cieniem przy większych koronach drzew tworzy unikalny widok. W ciągu dnia najczęściej nie zauważymy szklanych okręgów na trawniku lub podjeździe, czarne kwadraty reflektorów również nie rzucają nam się w oczy. Możemy również stworzyć taką iluminację oświetlając ściany budynku, elewację.

Światło w ogrodzie - nocny seans oświetlenia ogrodu

Wizualizacja oświetlonego ogrodu 3d

Światło w ogrodzie - nocny seans oświetlenia ogrodu to również oświetlenie budynku za pomocą lamp ściennych coraz częściej wykorzystywane zamiast oświetlania punktowego umieszczonego w podbitce dachu. Można dopasować oświetlenie elewacji do lamp słupkowych w ogrodzie, jest coraz większy wachlarz nowoczesnych lamo ogrodowych.

Kiedy określimy swoje potrzeby, kolejną rzeczą przy planowaniu oświetlenia jest określenie mocy i koloru żarówek. Znacznie delikatniejszy efekt możemy uzyskać przy użyciu wielu lamp o słabym napięciu niż kilu o wysokim napięciu. Ciepłe barwy światła uspokajają, wpływają relaksująco na człowieka, a chłodne pobudza, ale może również działać drażniąco. Możemy również wybrać światło białe-neutralne. Najczęściej do ogrodu stosujemy ciepłą barwę, ogród ma być dla nas oazą zieleni 🙂 

Barwy światła:

    * temperatura barwowa poniżej 3300 K - barwa ciepła,
    * temperatura barwowa 3300 K - 5300 K - barwa neutralna,
    * temperatura barwowa powyżej 5300 K - barwa chłodna.
Światło w ogrodzie - nocny seans oświetlenia ogrodu

Oświetlenie tarasu w apartamentowcu

Oświetlenie zewnętrzne nie ma na celu zwrócić ciemności - światła dziennego, a jedynie stworzyć możliwość wypoczynku o zmroku oraz zwiększyć walory estetyczne działki. Te wszystkie wymienione powyżej aspekty trzeba wziąć pod uwagę aby nasz ogród nie wyglądał jak choinka bożonarodzeniowa przez cały rok 🙂

Comments are closed.