Kompozycje z traw ozdobnych – byliny i trawy

Kompozycje z traw ozdobnych – byliny i trawy

Trawy to jedna z najważniejszych rodzin w królestwie roślin. Tworzy ją około 10 tysięcy gatunków. Występują gatunki jednoroczne, bylinowe a nielicznie też zimozielone. Przystosowały się one do życia w każdych warunkach i siedliskach przez sawanny po wysokie partie gór. Zainteresowanie trawami ozdobnymi w ostatnich latach zdecydowanie wzrosło. Dawniej nie były traktowane jak rośliny upiększające otoczenie domu. Na przestrzeni lat gatunki te odnoszą sukcesy na polskim i światowym rynku.

Miskant chinski

Miskanty w ogrodzie minimalistycznym

Trawy to bardzo różnorodna grupa roślin uprawowych. W jej skład wchodzą rośliny różniące się pokrojem, siłą wzrostu, barwą, okresem kwitnienia a także wymaganiami uprawy. Największą zaletą tego gatunku są jego bogate cechy plastyczne. Wśród nich wyróżnić można długie i wąskie liście, które nadają roślinie lekkości. Tworzą one doskonały kontrast dla pozostałych roślin w ogrodzie. Te wartościowe rośliny dostarczają odbiorcy nie tylko doznań estetycznych, ale też korzystnie wpływają na poprawę kondycji psychicznej. Pobudzają one zmysły odbiorcy takie jak: wzrok, węch, słuch i dotyk.

Rozplenica japońska trawy ozdobne

Lawenda z rozplenicą - sielski ogród

Kolejną zaletą tych roślin jest ich szybki wzrost. W zależności od gatunku osiągają nawet do 500 cm wysokości w znacznie krótszym tempie niż np. drzewa. Dzięki czemu można uzupełniać nimi przestrzenie, które następnie zostaną wypełnione przez gatunki potrzebujące więcej czasu do osiągnięcia pełnych rozmiarów. Rośliny te zachowują atrakcyjność także zimą. Ich źdźbła są bardzo mocne i odporne na śnieg, mróz czy deszcz, dlatego pozostają sztywne aż do wiosny. Ich tak bogata różnorodność, pozwala na tworzenie przepięknych kompozycji roślinnych.

Kompozycja traw ozdobnych

Kew Garden Grass Garden

Trawy znajdują zastosowanie w różnych typach terenów zieleni. Można je stosować w rabatach, ogrodach skalnych czy pojemnikach. Doskonale sprawdzą się też w pobliżu zbiorników wodnych. W terenach użyteczności publicznej takich jak: osiedla, przy obiektach usługowych czy pasach zieleni sprawdzą się gatunki o małych wymaganiach siedliskowych. Swoje miejsce mogą mieć tam: miskant, rozplenica, proso, kostrzewa czy imperata. W dużych przestrzeniach oczekiwania użytkownika spełnią gatunki rodzime, które będą tolerancyjne na surowe warunki i nie będą potrzebowały dużej pielęgnacji. W ogrodach przydomowych można pozwolić na sadzenie gatunków rzadkich, ze względu na możliwość dostosowania niektórych warunków uprawy.

Hakonochlea jasnozielona trawa

Nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi

Lawenda wąskolistna w rabacie

Kompozycje z traw ozdobnych – byliny i trawy

Trawy można zastosować jako dodatek do rabat lub ją z nich stworzyć. Doskonale w takiej grupie sprawdzi się rozplenica japońska, śmiałek darniowy czy turzyca japońska. Rośliny te spełnią się w kompozycjach naturalistycznych oraz ogrodach nowoczesnych. Należy uważać na gatunki ekspansywne, które to niekontrolowane mogą zaburzyć kompozycję ogrodu. A są to: wydmuchrzyca piaskowa, manna mielec, miskant cukrowy czy mozga trzcionowa.

Jesienna wizyta w ogrodzie

Nowoczesny charakter ogrodu rozplenice z grabem

Warzywnik w donicach drewnianych

Trzcinnik w naturalistycznym ogrodzie

Ogród przydomowy

Kompozycja z miskantu, hortensji oraz czerwonego berberysu

Źródło: Henschke M., 2017: Trawy ozdobne do warunków polskich.

Comments are closed.