Corten w ogrodzie – zalety

Corten w ogrodzie -  to stal, która coraz częściej występuje w ogrodach. Architekci krajobrazu z chęcią wykorzystują corten w nowoczesnych przestrzeniach. Dawniej stal miała być wytrzymałym i odpornym na korozję materiałem, w wyniku czego początkowo służyła do budowy kontenerów i lokomotyw elektrycznych. Teraz wykorzystany na elewacjach budynków czy jako dodatek wyposażenia wnętrza lub ogrodu podkreślający jego walory estetyczne.

Ściana cortenu w ogrodzie, Tom Stuart-Smith: Photo by: Marianne Majerus/MMGI.

Corten jak wygląda? Zaleta cortenu to podwyższona odporność na warunki atmosferyczne. Pod wpływem działania deszczu i powietrza, pojawia się powłoka przypominająca rdzę, jednak zdecydowanie różni się od niej. Oczywiście nie jest ona oznaką niszczenia się materiału, ale tworzy warstwę ochronną.

Ściana z cortenu w ogrodzie. Produkt ten nie wymaga dodatkowej obróbki warstwy powierzchniowej. Niewątpliwie sporą zaletą tej stali jest brak konieczności jej malowania. Wykonane z niej elementy przybierają rudą barwę, która zmienia się z biegiem czasu. Co sprawia, że wygląd każdego produktu jest zmienny i unikatowy.

Corten jako murek

Corten w ogrodzie

Ponadczasowy materiał corten. Niewątpliwie coraz częściej wykorzystuje się nie tylko w przemyśle ale również w architekturze czy sztuce. Jej rustykalny charakter wyraźnie komponuje się z zielenią w ogrodzie. Tworzy się z tego materiału: rzeźby, donice, murki  oporowe, ławki, elementy wodne, paleniska czy dekoracyjne panele ścienne.

Biokominek corten

Planika Gas Fireplace GALIO CORTEN

Schody ze stali cortenowskiej

Corten w ogrodzie

Czemu corten w ogrodzie jest modnym materiałem?Przez projektantów szczególnie doceniany za swój ciepły kolor, łatwość w utrzymaniu oraz dużą wytrzymałość. Niewielka grubość płyty cortenowej sprawia, że można z niej stworzyć ażurowe konstrukcje ogrodowe takie jak altany, pergole, oświetlenie czy ściany dzielące poszczególne wnętrza.

Rzeźba w ogrodzie, corten

A Home from Home. Designed by: Robin Dwiar. Sponsored by: Writtle College. RHS Flower Show Tatton Park 2016.

Powstały również lampy z tego tworzywa które wyglądają zjawiskowo zarówno w dzień jak i w nocy.

Stal kortenowska - niewątpliwie ciekawym akcent w ogrodzie Bezsprzecznie dzięki industrialnemu charakterowi corten doskonale odnajduje się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych.

Corten w ogrodzie

Ogród z cortenem, stopnie i donice

Comments are closed.